חינוך גורים – חשיפה נכונה

חינוך גורים מתחיל בחשיפה נכונה, שרצוי להתחילה בחודשים הראשונים ולפני גיל חצי שנה. חשיפה נכונה היא הכרות נכונה ונטולת טראומות עם סביבת החיים של הכלב כגון מכוניות, כלבים אחרים, בני אדם וכו'. זהו תהליך מאוד חשוב בחינוך גורים. עניין זה מעלה דילמה קשה, הרי ווטרינרים רבים ממליצים לא להוציא את הכלב מהבית עד גיל זה על מנת להפחית סיכויים של הידבקות במחלות, אך במקביל יכולות להתפתח בעיות התנהגות אצל הגור אשר לא חווה חשיפה מספקת! דוגמאות לבעיות התנהגות אשר יכולות להופיע, אילולא בוצע חינוך גורים נכון, הן תוקפנות משחק אצל כלב שלא למד לשחק נכון, כלב שאינו יודע מתי להפסיק, חוסר מודעות לגבולות נשיכה ופחדנות או תוקפנות עקב חוסר חשיפה לעולם סביבו.

כיצד נבצע חשיפה נכונה?

בחינוך גורים חשוב מאוד לבצע חשיפה בצורה הדרגתית ומבוקרת, להתקרב לאט אל האובייקט- אותו רוצים להכיר לגור ולא ליצור טראומה! סביבות החשיפה המומלצות הן: בית, חצר, רחוב, שכונה, מרכז העיר וכך הלאה. רצוי שלא לחשוף את הגור רק על הידיים כדי לא ליצור תלות בנו מצד הכלב. חשוב לדעת כי המקומות המסוכנים מבחינה בריאותית לחשיפה במסגרת חינוך גורים הם פארקים ושטחי שחרור, שם נפוצים צואה ואוכל זרוק. לכן, מומלץ ללכת עם הכלב קשור ברצועה במדרכה רגילה ובמקומות דומים שם לא קיימת סכנת התקלות בצואה.

חשיפה לכלבים צריכה להתבצע כלפי כלבים ביתיים, מחוסנים וידידותיים. כך לכלבכם יהיה מפגש שאינו מסוכן מבחינה בריאותית ובמקביל תהיה לו חשיפה חיובית מבחינה התנהגותית עם כלבים זרים. במידה והכלב הזר ידידותי יש לאפשר לגור להסתדר לבד ולא לגונן עליו. חשוב לאפשר לכלבים לרחרח, להכיר ולשחק יחד. הגור שלכם חייב ללמוד לבד כיצד עליו לגשת לכלבים זרים. זוהי שפה שעליו לרכוש במסגרת חינוך גורים.

חשיפה לאנשים מתבצעת כלפי מגוון סוגים של אנשים – ילדים, גברים, נשים, זקנים, נכים וכן אוכלוסיות שמפחדות. בחינוך גורים יש ללמד את הכלב הצעיר כיצד להתנהג כאשר הוא נחשף לזרים גם בטריטוריה שלו, כלומר בבית. הכוונה היא להפסיק לנבוח כשזר נכנס הביתה והבעלים מאשר אותו. כמו כן, הכלב צריך ללמוד לא לגונן על אוכל או חפצים כשזר מתקרב אליהם (בעיקר ילדים).

יש לחשוף את הכלב גם למצבים מסוימים שהוא נתקל בהם בחיי היומיום. לדוגמא, נסיעה באוטו רק לווטרינר עלולה להוות עבור הכלב חוויה שלילית, לכן יש לנסוע איתו גם למקומות נוספים. כלב צריך להכיר רעשי כביש, חפצים מסוימים כגון מטריה, שואב אבק, מטאטא וכדומה ובנוסף להיחשף למצבים כדוגמת עליה במעלית, מדרגות ותנועת אופניים.

חינוך גורים על פי עקרונות אלה יהווה בסיס מצוין להצלחה באילוף.