פחד וחרדה

פחד הוא תחושה רעה הקשורה לנוכחות או קרבה לחפץ, פרט או מצב כלשהו. התחושה נגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים. לפחד תפקיד מרכזי בשרידותו של בעל חיים והוא משמש כאמצעי להרחקתו מסכנה לחייו.
פוביה היא תגובת פחד חזקה המתפתחת במהירות ואינה נגמרת עם הניסיון והזמן. בדרך כלל פוביה היא תגובת פחד קיצונית ללא כל פרופורציה לגירוי.
חרדה היא ציפייה בלתי נעימה לסכנה או אסון כלשהו בעתיד הקרוב. זהו מצב מתמשך של פחד, חשש ולחץ קבועים ללא מקור הנראה לעין.
לדוגמא, במידה וכלב הולך לבד ברחוב ובא אדם זר ומאיים עליו, תגובתו הנורמאלית של הכלב היא נסיגה. אם אותו כלב יכליל את פחדו לכל הזרים הדומים בין אם הם מאיימים עליו או לא ואז מגיב בהיסטריה, אנו מדברים על פוביה. במידה ואותו כלב במהלך חייו יימנע מכל מגע עם אנשים ואף לא יהיה מוכן להתקרב לאזור שאולי יהיו בו אנשים, זוהי חרדה.

פחד מרעשים/חפצים/מצבים

רוב המקרים של פחד נובעים מחוסר חשיפה (לדוגמא, גור שלא נחשף בצעירותו לכביש) או הצפה של רעש (חשיפה לא הדרגתית לרעשים פתאומיים ומאיימים). כאשר אנו באים לפתור את בעיות הפחד אנו מחלקים אותן לפחדים שניתן לשלוט עליהם כמו חפצים כדוגמת שואב אבק ולפחדים שלא ניתן לשלוט בהם כמו רעמים.
במקרה של חפץ או מצב המהווה מקור פחד עבור הכלב, רצוי לחשוף את הכלב לחפץ או למצב לאט, להתקרב בהדרגתיות לפרקי זמן קצרים ורחוק ממנו. כאשר הכלב לא מפחד יש לחזק את ההתנהגות על ידי עידוד ומתן חטיף מזון.
במקרים של רעשים שלא ניתן לשלוט בהם רצוי להסיח את דעתו של הכלב מהמצב על ידי משיכת תשומת ליבו באמצעות משחק עימו או תרגול פקודת משמעת כדוגמת שב, ארצה ועוד.

חרדת נטישה

זוהי חרדה מורכבת המתבטאת בתגובת מצוקה לפרדה מאדם אחד או רבים שאליהם היה קשור הכלב, כאשר בדרך כלל מצב חרדה זה מלווה בהיקשרות יתר של הכלב עם בעליו. סימני זיהוי לחרדת נטישה הם השמעת קולות, איבוד שליטה על סוגרים, התנהגות הרסנית סביב פתחים ועל חפצים, ריור, דיכאון התנהגותי, חוסר משחק, חוסר תנועה וליקוק עצמי. כל אלו יכולים להופיע אמנם גם ללא קשר לחרדה ספציפית זו, כלומר חשוב להבין שלא כל כלב שמראה סימנים אלו הוא בעל חרדת נטישה.

על מנת למנוע הופעתן או החרפתן של בעיות כדוגמת פחדים וחרדות יש להקפיד על מספר עקרונות- חשוב מאוד לא לחזק פחדים על ידי ליטוף ויחס חיובי, לא לנסות להרגיע את הכלב על ידי אוכל ולא לעשות "ביג דיל" מהמצב, אשר יכול לגרום לכלב לחץ מיותר.